فرق قیمت اکتیو و نات اکتیو در گوشی های آیفون


فراوانی و تنوع گوشی‌های مختلف در بازار باعث شده که شما هنگام خرید سردرگم شوید. در مورد ایفون‌ها این سردرگمی به دلیل پارت نامبرهای مختلف گوشی‌های اپل، بحث استوک بودن و اکتیو و نات اکتیو بودن دو چندان می‌شود و هر کاربری قبل از خرید ایفون باید به دنبال پاسخ پرسش‌های فراوانی باشد.

در ادامه این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا گوشی اپل اکتیو بخریم یا نات اکتیو و همچنین در ادامه نحوه تشخیص گوشی active و not active را به شما آموزش می‌دهیم. پس اگر قصد دارید ایفون بخرید کنید حتما در ادامه این متن همراه تکنولایف باشید.

مفهوم اکتیو و نات اکتیو چه معنایی دارد؟
هر ایفون با یک شماره سریال مشخص و یکتا وارد بازار می‌شود و این شماره سریال مانند اثر انگشت هر ایفون است. تمام گوشی‌های اپل به صورت نات اکتیو یعنی فعال نشده وارد بازار می‌شوند و به محض این که گوشی برای اولین بار به اینترنت متصل شود اپل این محصول را دیگر به عنوان یک گوشی فعال یا Active به حساب می‌آورد.

این موضوع دلایل مختلفی دارد ولی بخش زیادی از آن به دلیل شروع تاریخ گارانتی خود اپل برای ایفون‌ها است که البته ما در ایران از این گارانتی بهره‌مند نیستیم. پس تا این قسمت متوجه شدیم که گوشی Active یعنی حداقل یک بار روشن شده و به اینترنت متصل شده است و گوشی Not Active یعنی تا به حال به اینترنت متصل نشده و به بیان دیگر تا به حال روشن نشده و کاملا نو است.

داستان ایفون‌های فعال چیست؟
همان‌طور که می‌دانید اپل به صورت مستقیم به دلیل تحریم‌‌ها محصولات خود را در اختیار کشور ایران قرار نمی‌دهد و این موضوع به وضوح با نبود شماره‌های ایران برای ساخت اپل آیدی قابل درک است.

از طرفی واردکنندگان ایفون این محصولات را از طریق کشورهای دیگر وارد بازار ایران می‌کنند. یعنی مثلا گوشی که برای چین یا سنگاپور ساخته شده توسط واردکنندگان ایرانی خریداری شده و وارد بازار کشور می‌شود و به همین دلیل بحث پارت نامبر به‌وجود می‌آید.

پارت نامبر چین یعنی مقصد ایفون خریداری شده شما کشور چین بوده و حالا این گوشی وارد بازار کشور ما شده است. طبق ادعای واردکنندگان هر کشور بیشتر از یک حد مشخصی نمی‌تواند محصولات مخصوص کشور خود را به کشورهای دیگر بفروشد. یعنی مثلا سنگاپور یا چین بیش از درصد مشخصی نمی‌توانند ایفون‌های ساخته شده برای کشور خود را در اختیار ایران قرار دهند.

اپل از طریق همین داستان اکتیو شدن متوجه می‌شود که ایفون‌های خود برای اولین بار در کدام کشور فعال شده‌اند و به همین دلیل واردکنندگان مجبور هستند بخش زیادی از ایفون‌ها را در کشور مبدا فعال کرده و سپس به صورت اکتیو شده وارد بازار کشور کنند. یعنی مثلا واردکننده باید ایفون 13 خریداری شده را برای اولین بار در چین فعال کرده و سپس آن را وارد ایران کند تا چین نیز با اپل دچار مشکل نشود.

این موضوع باعث می‌شود تا حجم زیادی از محصولات اپل به صورت اکتیو شده وارد بازار کشور بشوند و بخش کوچکی امکان وارد شدن به صورت اکتیو نشده را داشته باشند و همین موضوع موجودی نیز باعث می‌شود تا قیمت ایفون‌های اکتیو نشده در بازار بیشتر شود.

گوشی اکتیو بخریم یا نه؟
در بالا توضیح دادیم که واردکنندگان به دلیل این که کشور مبدأ دچار مشکل با اپل نشود مجبور هستید بخش زیادی از ایفون‌ها را به صورت اکتیو شدن وارد بازار کشور کنند و این یعنی این ایفون‌ها کاملا نو هستند و فقط یک بار روشن شده و به اینترنت متصل شده‌اند تا در سایت اپل اکتیو شوند.

اما این موضوع یک بخش دیگری نیز دارد و آن هم این است که از هیچ طریقی شما امکان نخواهید داشت تا ایفون‌های کارکرده و استوک را از ایفون نو اکتیو شده تشخیص دهید. سری گوشی‌های ایفون 13 شهریور 1400 معرفی شده و پس از آن وارد بازار کشور شده‌اند پس طبیعتا مثلا آبان ماه اگر شما ایفون 13 اکتیو خریداری می‌کردید قطعا این محصول دست دوم یا استوک نبود و تنها در کشور دیگری اکتیو شده بود ولی تصور کنید که حالا حدود 9 ماه از عرضه این گوشی‌ها گذشته است.

این یعنی تعداد گوشی‌های دست دوم و استوک نیز بسیار بیشتر شده و واقعا تشخیص آن از گوشی نو اکتیو شده بسیار دشوار است. پس در جواب به این سوال که گوشی اکتیو بخریم یا نه؟ باید بگوییم که شما دو راه کلی پیش رو دارید.

یا این که ایفون Not Active خریداری کنید و خیال خود را از این بحث راحت کنید و یا این که به سراغ ایفون Active با قیمت کمتر بروید. اگر قصد خرید ایفون اکتیو داشتید چند مورد را گوشه ذهن خود قرار دهید. یکی این که از سایت‌ها یا مغازه‌های معتبر خرید خود را انجام دهید تا ایفون دست دوم و استوک را به‌جای ایفون نو اکتیو شده به شما نفروشند.

شما با خیال راحت می‌توانید ایفون اکتیو مورد نظر خود را از تکنولایف خریداری کرده و از نو بودن محصول مطمئن باشید. از طرف دیگر ترجیحا به سراغ رنگ جدید ایفون‌های اکتیو بروید تا امکان استوک بودن آن کاهش پیدا کند. مثلا رنگ سبز ایفون‌های سری 13 در اسفند ماه به بازار عرضه شد و همین باعث می‌شود که موجود استوک و دست دوم این رنگ کمتر باشد.

نحوه تشخیص گوشی Active و Not Active
قبل از هرچیزی به این نکته توجه داشته باشید که برای چک کردن اکتیو و نات اکتیو بودن ایفون هیچ نیازی نیست که پلمپ دستگاه را باز کنید و شما تنها به شماره سریال موجود به روی پشت جعبه نیاز خواهید داشت. ناگفته نماند که اگر قبل از چک کردن اکتیو بودن یا نبودن ایفون آن را روشن کرده و به اینترنت متصل کنید گوشی شما فعال می‌شود.

خوشبختانه نحوه تشخیص گوشی Active و Not Active ساده است و تنها باید به قسمت مخصوص سایت اپل مراجعه کنید. پس از وارد شدن به این سایت شماره سریال ایفون که به روی جعبه آن وجود دارد را در باکس مشخص شده وارد کرده و پس از وارد کردن کد موجود در صفحه مربوطه Continue را انتخاب کنید.

حال در مرحله بعدی یا با یک تیک سبز مواجه می‌شوید که معنای آن این است که ایفون شما قبلا اکتیو شده و تاریخ فعال شدن آن نیز قابل مشاهده است و یا با یک علامت زرد رنگ مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد در ابتدا ایفون خود را اکتیو کنید. اگر ایفون نات اکتیو خریداری کرده‌اید باید در این صفحه با عبارت Please activate your device مواجه شوید.

قیمت آیفون 13 نات اکتیو چقدر است؟
در حال حاضر که به دلیل داستان‌های به‌وجود آمده پیرامون واردات ایفون‌ها بازار این گوشی‌ها کاملا به‌هم ریخته و این محصولات بسیار گران‌تر شده‌اند ولی قبل‌تر که بازار حالت نرمال داشت قیمت ایفون 13 نات اکتیو حدود 1 تا 3 میلیون از ایفون 13 اکتیو شده بیشتر بود.به نوعی می‌توانیم بگوییم ایفون‌های نات اکتیو حدود 3 تا 10 درصد قیمت بالاتری نسبت به ایفون‌های اکتیو شده در بازار ایران دارند و قبل از خرید باید به این نکته توجه داشته باشید.

جمع بندی؛ گوشی اپل اکتیو بخریم یا نات اکتیو؟
اگر برای شما مهم است که گوشی حتما نات اکتیو باشد و می‌خواهید از نو بودن حتمی آن اطمینان حاصل کنید و اختلاف قیمت موجود برایتان اهمیت چندانی ندارد به سراغ ایفون نات اکتیو بروید. از طرفی اگر اختلاف قیمت موجود برایتان مهم است و خیلی هم وسواس زیادی به روی این که گوشی حتما کاملا نو باشد ندارید به سراغ ایفون‌های اکتیو بروید.

البته همان‌طور که بالاتر نیز اشاره کردیم با خرید از سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر مانند کالا دیجیتال می‌توانید از نو بودن گوشی‌های اکتیو اطمینان حاصل کنید و بدون هیچ نگرانی خرید خود را انجام دهید.

اشتراک گذاری